Вірусів дуже багато – більше 200 видів. Так ось, у БІЛЬШОСТІ випадків респіраторних інфекцій дитина перестає бути заразною через 5-7 днів від початку хвороби. Після цього часу найбільш ймовірно, що дитина не заразна!
- Дитина може перенести ГРВІ зовсім легко, без підвищення температури – строки виділення вірусу в таких випадках можуть бути значно коротшими.
- Досить рідко, при деяких вірусних захворювання (наприклад, грип чи аденовірус), при ускладненому ГРВІ чи імонодефіцитних станах, дитина може бути заразною понад два тижні.
- Вірус активно виділяється з мокротою через кашель, чихання та дихання протягом перших 5-7 дній після початку захворювання, після цього часу організм зазвичай встигає виробити захисні антитіла та знищити вірус. Це співпадає з поступовим одужанням.
- Процес остаточного відновлення організму після хвороби може займати тривалий час та іноді супроводжується залишковим кашлем аж до 6-8 тижнів та нежиттю до 2 тижнів. Проте, в цей період мокрота вже не містить вірус, через кашель чи чихання він не виділяється і не передається.
- Проте, кашель та нежить мають ставати менш інтенсивними та завдавати менше дискомфорту дитині. Збереження незмінно інтенсивного кашлю довше 6-8 тижнів та нежиті – довше 2 тижнів – привід звернутися до педіатра чи ЛОР-лікаря, щоб виключити атипові інфекції, ускладнення чи інші причини кашлю та нежиті.
- Деякі вірусні захворювання передаються ще до виникнення перших симптомів хвороби (так званий “інкубаційний період”, який зазвичай триває 1-4 дні ДО появи перших ознак хвороби. Проте, для деяких хвороб, як коклюш, інкубаційний період триває 6-20 днів, а для вітрянки – 1-3 тижні).
- У разі бактеріальних інфекцій, дитина стає не заразною вже через 24 годин після початку прийому ефективних антибіотиків (проте, необхідно пам’ятати, що антибактеріальну терапію завжди потрібно доводити до кінця, приймати повний назначений курс препаратів).
- Деякі види вірусів можуть зберігати життєздатність за межами людського організму: риновіруси, РС-віруси, вірус герпесу – декілька годин; грип, парагрип – до 2 діб. Саме тому так важливо частіше мити руки, проводити вологе прибирання, користуватися одноразовими серветками й прати одяг та постіль під час хвороби (оптимальна температура води для прання у таких випадках – від 60 градусів)
Автор: Кандидат наук, мама, педіатр та неонатолог, Левадна Анна Вікторівна (переклад з російської)