1. Не телефонуйте родині зачасто
Виняток – якщо члени родини вам родичі чи близькі друзі і ви маєте впевненість, що навіть ваш голос принесе заспокоєння, а потрібні слова знайдуться самі собою. В іншому випадку, ваш дзвінок може лише відволікати від буденних справ, від яких, до речі, не звільняє навіть страшне лихо.
До того ж, коли близька людина знаходиться в лікарні важливо бути на зв’язку постійно, зайві телефонні розмови розряджають телефон, а зарядити його не завжди є час і можливість.
Вам конче потрібно дізнатися, як почуває себе знайома людина? Напишіть рідним електронного листа або смс. Ймовірно, вони зможуть відповісти вам, коли буде час та можливість.
2. Не телефонуйте в приймальне відділення
Зазвичай в лікарнях немає окремої людини, яка б відповідала на дзвінки та давала б довідки всім охочим. Відволікати медсестер, що й окрім телефонних дзвінків мають безліч роботи, неправильно й небезпечно. Залиште право турбувати медичний персонал найближчим родичам хворого.
Уявіть, як складно медсестрам суміщати догляд за десятками хворих та своєчасну відповідь на дзвінки. Якщо отримати інформацію про хворого необхідно, зв’яжіться з усіма спільними друзями та вирішіть, хто з вас зателефонує до лікарні. Далі спільний знайомий може поділитися інформацією з усіма.
3. Не ставте забагато запитань
Якщо вже маєте бесіду з близькою людиною хворого, постарайтеся не ставити зайвих питань. Навіщо вам подробиці, які жодним чином не змінюють ситуацію? Кожна людина має близько 10-15 найближчих родичів та друзів, саме їм належить пріоритетне право знати всі подробиці. Якщо ви не входите до цього кола, задовольніться загальною відповіддю, не змушуйте рідних вашого знайомого черговий раз переказувати невтішну інформацію й витрачати час на розмову.
Повірте, вашу небайдужість оцінять й без сотні непотрібних запитань. Майте повагу до чужого часу та почуттів.
4. Не вимагайте відповіді негайно
Не варто телефонувати знову й знову або писати по декілька повідомлень, якщо вам не відповіли одразу. Навряд чи хтось має намір вас ігнорувати. Також малоймовірно, що ваші повідомлення чи дзвінки залишаться непоміченими. Можливо, саме в цю хвилину родичі вашого знайомого надзвичайно зайняті, відпочивають чи намагаються справитися з важкими емоціями. Дайте їм змогу відповісти чи перетелефонувати в зручний для них час.
Якщо відповіді так і немає, а вам необхідно дізнатися, як справи у вашого товариша, зробіть суттєву паузу, перетелефонуйте чи напишіть повторне смс наступного дня.
5. Пропонуйте конкретну допомогу
Питання “Чим можу допомогти?” чи пропозиції “Звертайтеся за будь-якою допомогою” звучать як звична формальність і можуть лише знітити рідних хворого. Пропонуйте реальну допомогу без зайвих питань, вказуйте деталі, пишіть відверто й правдиво без прикрас і обіцянок, які не зможете виконати.
Наприклад, повідомлення типу “Маю вільний час та авто завтра з 11.00 до 16.00. Можу вас кудись відвезти або привезти ліки чи продукти” або “Контакти лікаря хх-ххх-хх-хх. Має гарні рекомендації. Телефонувати з 13.00 до 15.00” допомагають швидко зорієнтуватися, яким самим чином ви можете допомогти та вчасно звернутися за поміччю.
6. Можете передати гроші – передавайте без зайвих питань
Прийняти фінансову допомогу – найскладніше. Якщо ви запитаєте “Чи потрібні гроші?”, ймовірно почуєте у відповідь “Ні”, навіть, якщо вони потрібні. Ставте запитання наступним чином: “Ми зібрали трохи грошей. Як можемо передати?”.
7. Не розказуйте про власні переживання
Так, хвороба близької чи знайомої людини – це важно й неприємно. Проте не доводьте до того, щоб близьким хворого довелося вас заспокоювати. Не вживайте слів типу “жах”, “за що вам таке”, “яке ж лихо” і т.д. Вам може здаватися, що таким чином ви висловлюєте підтримку, але, будьмо чесними, після подібної розмови дуже складно зібратися й знайти в собі хоч краплю оптимізму.
8. Не кажіть “Все буде добре!”
В жодній ситуації ви не можете знати напевне, як воно буде. Така фраза може розцінюватися як знецінення переживань близьких, або просто дратувати. Проте, в жодному разі не надасть оптимізму.
9. Не обговорюйте ситуацію з дітьми
Ви можете вільно обговорювати будь-що з дітьми, якщо вони ваші. Дітей хворого краще не зачіпати, по-перше, це може завдати емоційної шкоди дитині. По-друге, ви не знаєте, яка сама інформація відома дитині, як саме рідні пояснили малечі, що відбувається, отже, можете сказати щось зайве чи травмуюче.
10. На останок, запам’ятайте звичну істину: ви не зобов’язані допомагати
Більшість казусів відбуваються, коли людина не має чіткого розуміння, як допомогти чи підтримати, проте почувається змушеною надати допомогу. Будьте відвертими, якщо ситуація не має відгуку у вашому серці і до вас особисто за допомогою ніхто не звертайтеся, не намагайтеся допомагати через силу. Вимушена благодійність завжди відчувається й завдає більше клопоту та незручностей, аніж допомога від щирого серця.